Mleko – obchodzimy dzień mleka

Każdy maluch ci to powie, pijąc mleko dbasz o zdrowie!
W Polsce dzień mleka przypada na 25 maja. Jest to świetna okazja, aby przypomnieć sobie jak ważną rolę w diecie twojego dziecka odgrywa ten produkt spożywczy. Mleko zawiera duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia – składnika budulcowego kości i zębów. Zawierają również pełnowartościowe białko oraz witaminy (A, B12, D) i składniki mineralne. Dla dzieci i młodzieży zaleca się wypijanie 3-4 szklanek mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem i częściowo serem.

Bogatym źródłem wapnia jest mleko, napoje mleczne, sery podpuszczkowe, a w mniejszym stopniu sery twarogowe. Mleko cechuje się idealną proporcją wapnia do fosforu, co ułatwia przyswajanie wapnia, a tym samym wzmocnienie kości. Mleko oraz produkty mleczne są również źródłem dobrze przyswajalnego i wartościowego białka, które jest składnikiem budulcowym w organizmie.

Rady dietetyka:
● Robiąc zakupy, jak najczęściej sięgaj po jogurty, kefiry, maślanki naturalne – można do nich dodać ulubione owoce, orzechy i ziarna, unikasz wtedy cukru, substancji słodzących i barwników.
● Warto również zwrócić szczególną uwagę na wspomniane mleczne napoje fermentowane (mleko ukwaszone, kefir, jogurt naturalny, maślanka). Bakterie probiotyczne wpływają korzystnie m.in. na przewód pokarmowy, a także na odporność.
● Pamiętaj o sprawdzeniu terminu przydatności do spożycia mleka lub wybranego produktu mlecznego, ponieważ produkty te szybko się psują.
● Mleko i produkty mleczne są bardzo wszechstronne jeśli chodzi o ich kulinarne wykorzystanie. Można je uwzględniać w wielu potrawach jako podstawę dania lub dodatek. Świetnie sprawdzą się w połączeniach z innymi produktami zalecanymi w żywieniu dzieci typu warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe czy ryby.
● Co zamiast mleka? Szklankę mleka można zastąpić (pod względem zawartości wapnia), np. szklanką jogurtu, kefiru, maślanki, 2 plasterkami sera żółtego, opakowaniem twarożku ziarnistego. Jeśli twoje dziecko nie może pić mleka, podaj mu napój roślinny – są one fortyfikowane w wapń co zapobiega jego niedoborom.
● Alergia pokarmowa oraz nietolerancja laktozy: O wykluczeniu mleka z diety dziecka zawsze powinien decydować lekarz

 

Konkurs: Jakie zwierzęta dają mleko?

Wymień wszystkie zwierzątka jakie znasz, a jedno z nich przedstaw w dowolnej technice artystycznej 🙂

Do 31 maja swoją pracę przynieś do Pani dietetyk.

Powodzenia!

 

Mała podpowiedź:

 

About Author

Related posts

Wiosna na talerzu − nowalijki.

Czy to dobry pomysł dla małych brzuszków? Wiosna to doskonały czas na zmianę nawyków żywieniowych. Organizm jest naturalnie spragniony witamin po zimie, a w ofercie sklepów i na ryneczkach zaczynają pojawiać się nowalijki i sezonowe warzywa i owoce. Które wybierać i na co uważać? To prawda, najwięcej cennych składników...

więcej

Woda. Dlaczego warto ją pić?

Woda nie tylko gasi pragnienie, ale też pełni wiele niezwykle ważnych funkcji w organizmie. Usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierne łaknienie i nawilża skórę. Ma też właściwości szczególnie istotne w kontekście zdrowia naszych dzieci. Oto kilka ciekawostek o tym cudownym napoju które nie mogą umknąć uwadze rodzicom...

więcej