Zimą kalendarz sezonowych warzyw i owoców nie jest zbyt obfity. Nie mamy dostępu do smacznych polskich pomidorów, soczystych truskawek czy chrupiących rzodkiewek. Jak zatem zrealizować zalecenia, w których mowa, aby każdego dnia warzywa i owoce stanowiły podstawę diety i wypełniały połowę talerza? 🧐 💡

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

✅ Doceńcie całoroczne warzywa i owoce. Korzystajcie z warzyw korzeniowych tj. marchwi, selera korzeniowego, burków oraz kapustnych. Przez cały rok mamy dostęp do polskich jabłek czy gruszek.

✅ Korzystajcie z mrożonek. Mrożone warzywa i owoce są zbierane w szczytowej fazie dojrzałości i często mrożone w ciągu kilku godzin od zebrania, zachowując tym samym składniki odżywcze i walory smakowe. Mrożonki nie są pozbawione witamin! Mrożenie sprzyja mniejszym stratom witamin m.in. C i z grupy B w porównaniu z innymi metodami utrwalania żywności.

✅ Wzbogaćcie swoje posiłki o kiełki. Można wyhodować je samodzielnie, np. w słoiku.

✅ Pamiętajcie o kiszonkach. Kiszona kapusta, ogórki, buraki wzbogacą posiłek o dodatkową porcję warzyw oraz będą wsparciem układu odpornościowego.

A Wy jakie macie pomysły na zwiększenie spożycia warzyw i owoców zimą?

KONKURS

Swoje propozycje dostarczcie w formie prac plastycznych lub zdjęć do Pani dietetyk ŻM2.

Termin składania prac: od 24.01 do 10.02.2023 r.

Powodzenia i smacznego 🙂

About Author

Related posts

KALENDARZ ZDROWIA MAJ – MIÓD

MIÓD Doceniany od pokoleń dzięki właściwościom zdrowotnym, uważany jest za naturalny antybiotyk. Oprócz działania wzmacniającego i oczyszczającego ma wiele innych wskazań. Wykorzystuje się go w leczeniu chorób układu pokarmowego i krążenia. Od kiedy można dziecku podawać miód? Za czasów naszych babć miód podawano już kilkumiesięcznym maluchom. Obecnie specjaliści zalecają,...

więcej