Pomidory – kalorie, wartości odżywcze

100 g pomidorów to tylko 18 kcal. Pomidory należą do warzyw bogatych w wodę (94 proc.), dlatego doskonale gaszą pragnienie. Pomidory mają witaminę C, zawiera też sporo witaminy E oraz beta-karotenu – silnych antyoksydantów, czyli bezcennych dla naszego zdrowia substancji neutralizujących szkodliwe wolne rodniki.

 

W pomidorach obecne są witaminy z grupy B (działają korzystnie na układ nerwowy), w tym witamina PP (wpływa na metabolizm cukru i cholesterolu we krwi), a także witamina K (ma właściwości przeciwkrzepliwe). Pomidory to też bogactwo pierwiastków mineralnych. Jednym z najważniejszych jest potas, który dzięki swojemu działaniu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Pomidory dostarczają również wapnia, magnezu, żelaza.

 

KONKURS

„Moja sadzonka pomidora”

Razem z rodzicami zasiej nasionko pomidora i wyhoduj swoją sadzonkę.

Do 10 maja przynieś roślinkę w doniczce do Pani dietetyk ŻM2.

Termin konkursu: 17.04 – 10.05.2023 r.

Powodzenia ogrodnicy!:)

P.S. Uważajcie na przymrozki! 😉

About Author

Related posts

MALINY

Owoce dobre na przeziębienie: naturalne leki z ogrodu Owoce przydatne w walce z przeziębieniem znajdują się niemalże w każdym ogrodzie. Przygotowane z nich domowe preparaty łagodzą objawy chorobowe (np. zatkany nos, kaszel i gorączka), a także wzmacniają organizm, dzięki czemu skracają czas choroby.

więcej

KALENDARZ ZDROWIA MAJ – MIÓD

MIÓD Doceniany od pokoleń dzięki właściwościom zdrowotnym, uważany jest za naturalny antybiotyk. Oprócz działania wzmacniającego i oczyszczającego ma wiele innych wskazań. Wykorzystuje się go w leczeniu chorób układu pokarmowego i krążenia. Od kiedy można dziecku podawać miód? Za czasów naszych babć miód podawano już kilkumiesięcznym maluchom. Obecnie specjaliści zalecają,...

więcej