Pomidory – kalorie, wartości odżywcze

100 g pomidorów to tylko 18 kcal. Pomidory należą do warzyw bogatych w wodę (94 proc.), dlatego doskonale gaszą pragnienie. Pomidory mają witaminę C, zawiera też sporo witaminy E oraz beta-karotenu – silnych antyoksydantów, czyli bezcennych dla naszego zdrowia substancji neutralizujących szkodliwe wolne rodniki.

 

W pomidorach obecne są witaminy z grupy B (działają korzystnie na układ nerwowy), w tym witamina PP (wpływa na metabolizm cukru i cholesterolu we krwi), a także witamina K (ma właściwości przeciwkrzepliwe). Pomidory to też bogactwo pierwiastków mineralnych. Jednym z najważniejszych jest potas, który dzięki swojemu działaniu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Pomidory dostarczają również wapnia, magnezu, żelaza.

 

KONKURS

„Moja sadzonka pomidora”

Razem z rodzicami zasiej nasionko pomidora i wyhoduj swoją sadzonkę.

Do 10 maja przynieś roślinkę w doniczce do Pani dietetyk ŻM2.

Termin konkursu: 17.04 – 10.05.2023 r.

Powodzenia ogrodnicy!:)

P.S. Uważajcie na przymrozki! 😉

About Author

Related posts

Dziękuję za zainteresowanie „Rzecznikiem jedzenia” i za udział w organizowanych przeze mnie konkursach oraz za dobre słowo.

Przechodząc na emeryturę zostawiam zakładkę w dobrych rękach. Mam nadzieję, że informacje, które Państwu przekazałam były przydatne w żywieniu Waszych rodzin. Wspólnie spędzone lata były dla mnie twórczym okresem i dawały mi satysfakcję zawodową. Do zobaczenia na „kulinarnym” szlaku z wyrazami szacunku Marzena Królikowska

więcej

Zakończyliśmy konkurs „Karmnik z butelki”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykonanie karmników! Nasze osiedlowe ptaszki zadomowiły się już w swoich nowych domkach, które zawisły na drzewach przed żłobkiem 🙂 Mimo zakończenia konkursu zachęcamy do przynoszenia ziaren dla ptaszków aby uzupełniać karmniki jesienią i zimą.

więcej

KONKURS „KARMIK Z BUTELKI”

KONKURS „KARMNIK Z BUTELKI” Drodzy Rodzice i Dzieci! Segregowanie śmieci to nasz obowiązek a może stać się przyjemnością. Dlatego serdecznie zachęcamy wszystkie dzieci i ich Rodziców do zbudowania karmnika z recykligu. Do wykonania karmnika wystarczy kawałek sznurka i plastikowa butelka i Wasza inwencja twórcza Orginalne karmniki zawisną na drzewach...

więcej