IDĄ... ŚWIĘTA...

Pieczenie ciast jest sztuką wypracowaną przez wieki. Warto poznać jej podstawowe zasady, aby uniknąć kulinarnej wpadki...

Mieszaj z głową:
kolejność dodawanych składników jest ważna. Najpierw wymieszaj z mąką sypkie składniki/proszek do pieczenia, sodę, suszone
drożdże/.Cukier w zależności od przepisu utrzyj z jajkami lub masłem. Dodawaj go stopniowo, nie wsypuj wszystkiego na raz, bo kryształki się nie rozpuszczą. Jeśli używasz wanilii /cukier waniliowy/ dodaj ją do mąki na początku, ponieważ wydobywa się w ten sposób smaki pozostałych składników.

Przesiej mąkę:
nie chodzi tylko o pozbycie się ewentualnych
zanieczyszczeń. Przesiewanie napowietrza mąkę, dzięki czemu ciasto po upieczeniu jest bardziej puszyste i lżejsze. Z przesianą mąką łatwiej też wymieszać pozostałe sypkie składniki. Jeśli dodajesz do wypieku kakao lub cukier puder, również je przesiej, aby nie było grudek.

Wyjmij wcześniej:
wszystkie składniki ciasta powinny mieć temperaturę pokojową/poza masłem i margaryną dodawanymi do kruchego ciasta/. Wyjmij je więc z lodówki odpowiednio wcześniej.
Jeśli zapomniałaś, jajka włóż na 10 minut do ciepłej wody, a mleko/ lub inne płynne składniki/ lekko podgrzej.

Uważaj na cukier:
nadanie słodkiego smaku to nie jedyna rola cukru w cieście. Ma on o wiele większe znaczenie. Wpływa na konsystencję i trwałość wypieku. Zbyt drastyczne ograniczenie cukru sprawi, że ciasto będzie twarde. Nie dodawaj go zatem mniej niż 2/3 ilości podanej w przepisie. Szklankę cukru możesz zastąpić 1/2 szklanki miodu /jest znacznie słodszy/. Zmniejsz wtedy o półtorej łyżki ilość płynnych składników ciasta. Tej samej ilości cukru odpowiada też 3/4 szklanki syropu klonowego. W tym wypadku również odejmij 3 łyżki płynnych składników.

Ustaw temperaturę:
nagrzej piekarnik przed włożeniem ciasta. Drożdżowego, ucieranego nie wkładaj do zbyt gorącego/najwyżej 170*C/, aby mogły jeszcze trochę wyrosnąć, zanim się zapieką. Kruche i  francuskie potrzebują wysokiej temperatury/ok.200*C/, by szybko się zapiekły i tłuszcz z nich nie wypłynął. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia, jeśli nie jest to konieczne. Gdy musisz sprawdzić patyczkiem, czy się upiekło, zrób to możliwie jak najszybciej/nie obklejony ciastem patyczek wypiek upieczony/. Ciasto lekko ostudź przed wyjęciem z formy.

Przygotuj bakalie:
warto to zrobić kilka godzin, a nawet dzień wcześniej, aby opłukane lub namoczone bakalie zdążyły wyschnąć. Rodzynki. suszone morele, żurawinę, figi itp. przelej na sicie wrzątkiem. Jeśli są zbyt suche i twarde, namocz je 20 minut w soku z cytryny lub rumie. Wyjmij, rozłóż na papierowym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia. Orzechy i migdały upraż w piekarniku, zawiń w lnianą lub bawełnianą ściereczkę i pocieraj, aby usunąć skórkę. Posiekaj przed dodaniem do ciasta. Zanim zaczniesz kroić posyp je cukrem, wtedy nie będą podskakiwać na desce. Suche bakalie/większe pokrój/, oprósz lekko mąką, aby nie opadły w czasie pieczenia ciasta.